Viper a Comfort & Action pod drobnohledem

Nedávno byla zveřejněna novinka v uchycení nohy u skákacích bot 7league. No a to bychom nebyli my, abychom se na to nepodívali. Václav Skyba si vzal botky s vázáním pod drobnohled a přináší podrobnou reportáž:

Měl jsem možnost dva dny testovat nový systém uchycení skákacích bot 7league. Jednalo se o spodní zapínání „Comfort & Action“ a kolenní uchycení „Viper“.

Předtím než jsem na zmíněných kouscích v praxi vyrazil vstříc výšinám, přirovnával jsem si „Vipery“ v duchu k pocitu, který jsem měl ze systému použitém na botkách Poweriser, což se posléze úplně tak nepotvrdilo. Na „Viperu“ (v kombinaci se 7league) jsem se necítil zdaleka tak nejistě a nestabilně, což si vysvětluji jinou polohou těžiště u botek 7league, které leží blíže svislé osy nohy než u Poweriseru.

viper

Co se týče uchycení chodidla „Comfort & Action“, tomu se nebudu nijak obšírně věnovat. Není tam totiž co dodat, jednoduše výtečné. Přezky velice dobře dílensky zpracovány, při zapínání a rozepínání se nikde nic nezadrhává jako u standardního vázání, u kterého je někdy třeba zapojit i obě ruce a někdy i značnou sílu (při rozepínání). V případě „Comfort & Action“ rozepnutí hravě zvládnete jednou rukou bez sebemenších zádrhelů. V kombinaci s kolenním úchytem „Viper“ značně přispívá k rychlosti sundávání botek. Pásky jsou vyměkčené a oboustranně jednoduše nastavitelné. Lidem s malou nohou nebo naopak velkou (vysokým nártem a jinak tvarově deformovaným jedincům) tak odpadá zdlouhavé šroubování a posouvání pásků na správnou délku. S novým vázáním tak učiníte opět během několika málo okamžiků jednoduchým odjištěním pomocné přezky, ručním posunutím a opětovným zajištěním. Obzvláště to ocení lidé, kteří na skákání nemají oblíbenou obuv, a každou chvíli jdou skákat v jiných škrpálech. Ne že by to byl nepřekonatelný problém, povolit dva šrouby a zase utáhnout, ale šroubovák u sebe každý z nás zrovna nenosí (když se například rozhodnete půjčit botky kamarádovi venku), tak proč si nedopřát maximální pohodlí, když to jde tak snadno a rychle.

Budu se tudíž věnovat podrobněji kolennímu úchytu „Viper“. Rozhodl jsem se hlavně pro jeho porovnání s klasickými kolenními oblouky.

viper-koleno

1. Nastavení a přizpůsobení

Jako člověk zvyklý na oblouky jsem byl zpočátku „zoufalý“ z opravdu maximální variability snad v každém myslitelném směru. Oblouky, které lze nastavit pouze nahoru a dolů a zbytek se už ladí polstrováním nebo vycpávkami ve formě chráničů, se nedají s variabilitou „Viperu“ srovnávat. „Viper“ totiž postrádá prvek pevného spojení obloukem. Samotný kruhový úchyt je fixován mezi dvě nezávislé hliníkové „nohy“. Každou „nohu“ lze tudíž štelovat samostatně. Už jen tím se dostáváme na 4x více možností jak vázání nastavit. Když připočteme, že samotný kruhový úchyt kolene je tvořen soustavou kvalitních suchých zipů (celý vrch se dá kompletně rozebrat na prvočinitele), tak se nám počet možných nastavení rozrůstá opravdu astronomicky a pro hloubavější jedince prahnoucí po dokonalosti se to může stát peklem/zábavou na mnoho hodin. Za nějakou dobu jsem v tom ale získal takovou zručnost, že už mi zbyl jen výborný pocit z maximální variability, která se pak znatelně projeví na výsledném pohodlí při skákání.

2. Pohodlí

Ani u oblouků, ani u „Viperů“ se nevyhnete použití přídavného polstrování (např. ve formě volejbalových chráničů). Z podstaty materiálu a funkce, který má „Viper“ plnit, nelze zvolit poddajnější a měkčí materiál, než který použit byl. Takže stejně jako u oblouků  (pokud zrovna nemáte od narození teflonovou úpravu pokožky v okolí kolen) si budete asi muset „Vipera“ alespoň trochu vypodložit, aby vás (obzvláště po delší době usilovného skákání v horkém dni, kdy se zpotíte) nedřelo. Pak už je to „pohoda jazz“, jako v papučkách. Je třeba dát pozor na neúměrné utažení kolenního úchytu, které navíc vůbec není nutné. „Viper“ naprosto dokonale obepne nohu pod kolenem a díky tomu (když to přeženete), stejně dokonale odřízne nohu od kolene dolů od zbytku krevního řečiště. Ale bolest Vám dá když tak včas vědět 🙂

3. Bezpečnost

Nepodařilo se mi (díky Bohu) na „Viperech“ spadnout. Nemůžu tak z vlastní zkušenosti poreferovat, zač je toho loket. Nicméně jsem si jist, že oproti obloukům (které chrání vaše koleno při pádu na zem tak, že kolenní chrániče nejsou úplnou nezbytností) jsou na tom „Vipery“ hůř v tom směru, že při pádu letíte přímo na holá kolena. Je třeba vyřešit ochranu kolen nějakými vhodnými protektory. Ještě jedna věc, které bych se možná trochu bál. Nevím, jestli bylo vázání testováno na stroji cyklického zatěžování pro zjištění jeho životnosti při tomto druhu zátěže. I když se vázání (přezka) jeví velice kvalitně, nikdy bych neopomínal použití bezpečnostního fixačního pásku. Protože ve chvíli, kdy přezka povolí (a vy nebudete mít koleno jištěné bezpečnostním páskem), tak nevyhnutelně následuje velmi nepříjemný pád, protože koleno je najednou úplně volné a botka naprosto neovladatelná.

4. Stabilita (pocit jistoty)

Toto je asi nejdiskutabilnější část hodnocení. A je silně závislá na osobních preferencích. Já jsem člověk, který požaduje od uchycení botek k noze (v rámci možností) absolutní tuhost konstrukce a jakýkoli druh volnosti v jakémkoli směru ve mě vyvolává pocit nestability a nejistoty jak při skákání, tak při běhání. V případě kombinace 7league a „Viper“ to není až tak strašné. V porovnání s Powerizerem a jeho vázáním, je to až překvapivě dobré, ale oblouk je zkrátka kus kovu a tuhosti jeho konstrukce „Viper“ nedosahuje. Ale pozor, velký počet lidí, kteří testovali též, tento „problém“ vůbec nevnímá negativně, ba naopak. Záleží na tom, co jste za typ skokana a jaké techniky při skoku a běhu využíváte (jestli jste více siloví nebo spíše techničtí, jestli máte raději atletické disciplíny nebo skáčete triky apod.). S kvalitně vypolstrovanými oblouky se třeba nebudete bát při skoku do výšky pořádně se do botek opřít (díky pocitu jistoty), ale v konečném důsledku značně záleží i na tom jak jste schopni pod sebe nohy poskládat tak, abyste neshodili laťku (a v tom zase hraje prim „Viper“). Se správně nastaveným „Viperem“ si bez problémů můžete kleknout nebo čupnout na bobek (s obloukama byste v těchto polohách už řvali bolestí). Jedná se tedy o silně individuální záležitost.

Závěr:

„Viper“ je další vítanou novinkou na trhu, která byla velkou částí skokanské populace toužebně očekávána (ani o tom nevěděli …dokud nezkusili). Obouvání botek s „Viperem“ a „Comfort & Action“ je velice snadné a rychlé. Pak musím ale říci, že vyzouvání botek je přímo BLESKURYCHLÉ. S tímto systémem uchycení se vám rozhodně nestane, že by vám ujela tramvaj, protože si nestihnete vyzout botky. I průměrně cvičený kokršpaněl (když si to párkrát zkusí) zvládne obě botky vyzout okolo 5-6 s. Botky s pružinou T-rex vybavené „Viperem“ a „Comfort & Action“ váží (obě) 8600g, klasiky váží 8200g.

Co se týče samotného „Viperu“, ve většině oblastí zájmu by se dalo polemizovat (skokan od skokana). Ale mezi silné stránky „Viperu“ bezesporu patří:

a) rychlost obouvání/vyzouvání botek
b) variabilita a možnost nastavení na každou možnou (i nemožnou) nohu
c) obratnost při skoku (nikde vás nic netáhne, neškrtí, a tudíž nelimituje pohyb v kolenou)
d) pohodlí (ve smyslu: nemusíte sebou tahat tuny materiálu na polstrování, fixační pásky apod., nemusíte každou půl hodinu dotahovat povolující se vázání ….zkrátka FF – Fasten and Forget)