Amatérská jeskyně

Protože počasí skákání venku už moc nepřeje, vyměnili jsme botky za helmy a baterky a vyrazili prozkoumat podzemí Moravského Krasu.

 

V neděli 13.11.2011 jsme se sešli v 9:45 hod. u Skalního mlýna v sestavě Venca, Lukáš, Marta, Karlos, Katka, Paťa a kompletní Frolci. Protože se rtuť držela zákeřně pod bodem mrazu, vyrážíme trochu ostřejším tempem Pustým žlebem, aby jsme se trochu zahřáli. Náš cíl – Amatérská jeskyně. Ta je za normálních okolností pro veřejnost uzavřena, ale tento víkend byla možnost v rámci oslav 55. let od založení CHKO Moravský Kras ji navštívit. Cestou jsme minuli jen pár zbloudilých turistů a prázdný vláček jezdící na trase Skalní mlýn – Punkevní jeskyně. No vláček. Spíš nám připomínal chladící vůz vzhledem k zamrzlým oknům..:-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K Amatérce jsme dorazili zhruba půl hodiny před prohlídkou. Někteří se přezuli do holínek a byli i tací kteří upgradovali i kalhoty..:-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V jedenáct hodin se nás ujmul zkušený speleolog a my mohli vyrazit do jeskyně.  Celou cestu nás provázelo mlaskání jílu pod nohama ( někde i voda) a sem tam i rána, to když někdo naboural hlavou do nízkého stropu. 🙂 V galerii je pár fotek. Předem prosím o shovívavost, neboť to bylo focené na obyčejný kompakt při světle baterek…. Nicméně žádná fotka nedokáže popsat skutečnou atmosféru a krásu podzemí, nezdevastovaného betonovými chodníky a osvětlením.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asi po hodině a 750 podzemních metrech jsme vyšli na povrch. Pak nás čekala už jen cesta zpět na Skalní mlýn, kde jsme měli v plánu zajít do restaurace a dát si polévku. Bohužel se tak nestalo, neboť nebylo volného místa. Ale to nám náladu, ze skvěle prožitého podzimního dopoledne, nemohlo pokazit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkový stav – 11 párů špinavých bot ( ne skákacích 🙂 ), 6x špinavé kalhoty, 7x omlácená helma a jedna totálně špinavá čelovka.., ale zážitek – k nezaplacení..